سال ۱۳۹۶

 

نفس باد صبا مشک فشان خواهد شد

عالم پیر دگرباره جوان خواهد شد

————————————————————————————————-

سال ۱۳۹۶ بر همه مبارک امیدوارم سالی پر از خوشحالی داشته باشید.
و هر آنچه در ضمیر ناخود آگاهتون هست رو به ضمیر خود آگاه بیاورید.

جان نوشته :

۱٫ تعادل

وقتی در شهر زندگی میکردم، هیچ نمیدانستم نقطه اعتدالین چیست. این یک واژه اختر شناسی ست و زمانی را مشخص میکند که خورشید از خط استوا میگذرد و موجب برابری طول شب و روز در همه نقاط جهان میشود. در اواخر ماه اذر و اوایل ماه دی (شب یلدا) خورشید در آسمان از همیشه پایین تر و شب ها از همیشه بلندتر است.این حالت اعتدالین زمستان نامیده میشود.در انتهای ماه خرداد و ابتدای ماه تیر برعکس این وضعیت رخ میدهد و خورشید در آسمان از همیشه بالاتر و روز ها از همیشه بلند تر است.این حالت اعتدالین تابستان نامیده میشود.اما این مطلبی را که در باره اعتدالین گفتم با مطالعه اختر شناسی نیاموختم.

مدتی پیش به درون جنگل نقل مکان کردم . تنها زندگی میکردم و نزدیک ترین شهر حدود سی کیلومتر از محل سکونت من فاصله داشت. آن جنگل نه دارای برق بود و نه تلقن. هنگامی که از سفر های نادر خود باز میگشتم از اتومبیل بیرون می آمدم و چند دقیقه بی حرکت می ایستادم، به صدا های شب و جویباری که از پشت خانه میگذشت، گوش میدادم.هنگامی که به سوی خانه راه می افتادم صدای چکمه ام برچوب فرش زمین انقدر بند به گوشم می رسید که شگفت زده میشدم.

زمستان فرا رسید، سپس بهار، تابستان و باز هم پاییز در پی هم آمدند. برای نخستین بار یک چرخه کامل را با طبیعت به سر بردم. دیدم که چگونه خورشید از سوی شمال به جنوب حرکت کرد و سپس بازگشت و چگونه از پایین اسمان به بالا و سپس دوباره پایین رفت. من علف ها را در سبزه زار ها دیدم که از سبز به قهوه ای تغییررنگ دادند و سپس زیر برف ناپدید شدند. دیدم که جویبار یخ زد، یخ آن آب شد و دوباره زیر جست و خیز پروانه ها جاری گشت.

از همه مهمتر، احساس کردم که فصل درون من می آیند و میروند. این گونه بود که درباره اعتدالین فهمیدم. اعتدالین در فاصله میان آن زمان که هنگام تابستان خورشید در بالاترین وضعیت و هنگام زمستان در پایین ترین وضعیت قرار دارد, واقع است. آنگاه روز ها نه بسیار بلند و نه بسیار کوتاه هستند. اعتدالین به زبان من و شما بهار و پاییز نام دارد.

در اعتدال بهاری باغبان ها و کشاورزان شروع به کاشت میکنند و همه ما در هوایی که رو به گرمی دارد، آرام میگیریم. آن هنگام در همه ی مناطق جنوب خص استوا اعتدال پاییزی برقرار است. باغبان ها و کشاورزان به گردآوری محصول مشغول هستند و برای زمستان آماده میشنود.

آیا کمال تعادل را میبینید؟ روز و شب، بهار و پاییز، داغ و سرد، کاشت و برداشت، همه چیز در اعتدالین، متعادل است. اعتدال بدون افراط و تفریط ممکن نیست. زندگی در میان گرمای تابستان و سرمای زنستان, کاشت و برداشت و نور و تاریکی ادامه میابد. این، اکنون است!

هنگامی که برای تعادل میکوشید، با خود ملایم باشید. چگونه میتوانید تعادل را تشخیص دهید، اگر عدم تعادل را تشخیص نداده باشید؟ هنگامی که از خوبیِ یافته در خود شاد یا از مشاهده بدی موجود در خود ناراحت میشوید، ایا بی آن که متوجه باشید، از نقطه تعادل میان این دو میگذرید؟ اگر تلاش داشته باشید که فقط از تاریکی کناره بگیرید یا فقط به نور بچسبید، نمیتوانید در تعادل زندگی کنید. به جای ان بکوشید تا از همه آنچه که هستید، آگاه باشید و در هر لحظه مسئولانه انتخاب کنید.

این، تعادل است!

==============================================

*************************

*****

*

منتظر نظرات شما هستم.

امیدوارم وقت گذاشته بشه و مطلبی که مدت ها براش زحمت کشیدم خونده بشه. و هر کس باید بار ها و بارها مطلب را بخواند!

حمایت مالی از نویسنده:

تومان

Antilicense
صادق شهبازی هستم, نویسنده آنتی لایسنس (مرجع یوزرنیم پسورد تمام آنتی ویروس های سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸), برنامه نویس و علاقه مند به طراحی وبسایت و بررسی نرم افزار های امنیتی. امیدوارم مطالبم برای شما مفید واقع بشه.
Antilicense

نویسنده: Antilicense

صادق شهبازی هستم, نویسنده آنتی لایسنس (مرجع یوزرنیم پسورد تمام آنتی ویروس های سال 2017 و 2018), برنامه نویس و علاقه مند به طراحی وبسایت و بررسی نرم افزار های امنیتی. امیدوارم مطالبم برای شما مفید واقع بشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*